Som ekologicky zmýšľajúci človek, a aj preto odmietam mnohé moderné technológie, teda, skôr som ich odmietala v minulosti. Vnímala som ich ako úhlavných nepriateľov pre životné prostredie. Viete, niekedy sa však na veci treba pozrieť aj trošku podrobnejšie a nehádzať všetko do jedného vreca. „Moderné“ veci, sú totiž skôr ekologické ako neekologické.
Zopár príkladov modernej ekológie v praxi
Aby ste ma lepšie pochopili, uvediem vám niekoľko príkladov, ktoré vám všetko objasnia.
LED osvetlenie: LED žiarovky sú priam malým zázrakom. Nikdy pred tým som sa nezamyslela nad tým, koľko žiaroviek za rok vymením vo svojom byte. LEDky vydržia svietiť roky, a preto ich nemusíte meniť každú chvíľku. navyše „žerú“ omnoho menej elektrickej energie. Ak žijete v tom, že elektrina je stopercentne čistým zdrojom energie, tak ste na veľkom omyle. Aj pri jej výrobe vzniká veľké množstvo humusu, ktorý potom všetci dýchame, čo je vlastne len začiatok všetkého negatívneho.
Moderné spotrebiče:Podobný princíp platí aj pri všetkých nových elektrospotrebičoch. Ak používate ešte starý vysávač, ktorý má viac ako desať rokov, pozrite sa na jeho spotrebu. Potom sa len tak pre zaujímavosť zastavte v predajni s vysávačmi a pozrite si ich spotrebu. Ostanete vééééľmi prekvapení, to mi verte. Takto to funguje úplne pri všetkom. Pri chladničkách, televízoroch, mrazničkách, mikrovlnkách, fénoch a ďalších pomocníkoch v našich domácnostiach.
Iné vychytávky: Soda stream, domáce pekárničky na chlieb alebo kávovary. Aj takéto drobnosti majú na životné prostredie výrazne pozitívny vplyv. Pýtate sa prečo? pretože vďaka nim vytvárate omnoho menej odpadu. Aký odpad vzniká pri výrobe kávy? Nepočítajme obaly, pretože tie si domov priveziete aj vtedy, keď používate kávovar. V tomto prípade hovorím zas o spotrebe. Voda v kávovare sa nahrieva len v danom momente a žerie oveľa menej elektriny. No a takto, by som mohla pokračovať ešte veľmi dlho.