Máte premyslený skvelý podnikateľský plán a chcete ho uplatniť v praxi? V takom prípade ste sa rozhodli podnikať. Lenže začať reálne podnikať nie je také jednoduché, veľa ľudí odradí administratíva, byrokracia či nedostatok času a financií, aby tento svoj plán rozbehli.
Na začiatok je základom premyslieť si, či chcete začať podnikať ako živnostník alebo so založenou firmou. Živnosť je zrejme vhodnejšia pre menšie podnikanie, ale ak máte v pláne so svojim podnikaním rásť a rozbehnúť väčšie obchody, najlepšie bude založiť si spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.).
- S.r.o. je najčastejším druhom podnikania.
Chcete sa stať majiteľom (spoločníkom) v s.r.o. a jej konateľom?
V takomto prípade s ňou budete môcť pustiť sa do obchodov podľa vlastného uváženia. Ako sa teda môžete k eseročke dostať:
- Môžete ju založiť alebo kúpiť.
Najdlhšie trvajúcom a takisto najkomplikovanejším procesom je jej zakladanie. Čo teda znamená zapísanie spoločnosti do Obchodného registra. Čakanie na zápis môže trvať takmer mesiac.
Okrem toho je potrebné na začiatku splatiť základné imanie v minimálnej výške 5 000 eur, ktorým eseročka a jej spoločníci budú ručiť (neručia svojim osobným majetkom). Ďalej je potrebné zaregistrovať firemné sídlo, čím môžu byť bytové alebo nebytové priestory, kam vám bude chodiť firemná pošta, prípadná daňová kontrola či obchodní partneri. Ak chcete zaregistrovať prenajaté priestory, bude potrebný súhlas majiteľa. Pri zápise s.r.o. do OR SR je potrebné vybrať si aj predmet podnikania a preukázať sa živnostenskými opatreniami.
- Keď sa eseročka zapíše do Obchodného registra, následne je odporúčané zaregistrovať ju na daňový úrad.
Možno nemáte dostatok času, financií alebo vôle, aby ste zakladali novú firmu. V takom prípade je tu predaj firmy platca dph 41 business– predzaložené eseročky určené na predaj, ktoré sú už zapísané v Obchodnom registri, majú splatené základné imanie a sú zaregistrovaným platcom DPH.